Елда е зърнена култура, въпреки, че не е зърнено растение, изключително богата на белтъчини. Смятана за царицата на отслабването, често ще я срещенете при ефикасните диети за отслабване.
Родината на елдата е Индия, по-малко приготвяна е в Европа, но пък в Русия е изключително популярна. Заради формата на зрънцето е наричана букова ядка.
За полезните свойства на елдата има много да се каже.
Елдата съдържа:
Витамини от група В (B1, B2, B3, B5, B6, B15, B17), Р, Е, A, C, K, фолиева киселина.
Елементи – желязо, цинк, мед, магнезий, йод, бор, никел, калций, манган, фосфор, калий, селен, силиций
Бедна на мазнини и въглехидрати
Богата на белтъчини и фибри
Елдата помага при: наднормено тегло, отпадналост, повишава имунитета, подобрява зрението, падаща коса и чупещи нокти, анемия, при нарушена обмяна на веществата, при разширени вени. При ревматизтм, артрит и остеопороза се препоръчва употребата на елда, като значително подобрява състоянието на рганизма при 3 пъти седмично прием на елда. Действа противовъзпалително, антиоксидантно, успокояващ, диуретично, хранително, тонизиращо.
Страдащите от високо кръвно и при хипофункция на щитовидната жлеза е добре също да включат в менюто си гречка.
От казаното верояно и вие сте се убедили, че елдата може да се класифицира като супер храна.
В районите където расте елда, рядко могат да се забележат бурени, което прави добива й още по-екологичен, тъй като не се налага използването на химикали. Освен това, добива на мед в тези райони е доста повишен, заради привличането на пчелите.
Начини на приготвяне: Елда може да сготвите по всякакъв начин, като заместител на ориз. Яхния, постна или с месо, пълнени чушки с елда и кайма, сарми с елда и кайма, елда с домати, само задушена с масло, варена елда с масло и сирене и всичко което се сетите.
В супи може да я добавяте като сгъстител, на зърна или брашно от елда, в края на готвенето.
Може да опитате и палачинки от елда и сладки десерти, в които се използва брашно.
Често елда е приготвяна на каша, като мляко с ориз, което способства много добре на стомашно-чревния тракт в комбинация с прясно мляко.
Елдата е добре приложима при захранвания на бебета, тъй като е без глутен.
Всичко е въпрос на вкус и предпочитания.
Съвети: Купувайте най-светлата елда! В магазините има масово бланширана или обработвана елда. Тя освен, че е с доста ниско качество, вече е обработена и загубила голяма част от полезните си вещества.
Има още светло кафява и жълтеникаво-зелена, които са с много по-добри хранителни качества.
Затова, препоръчваме, да потърсите именно такъв цвят елда.
Кълнове от елда – Buckwheat (Fagopyrum esculentum):
За да приготвите кълнове от елда е необходимо да осигурите на елдата висока влажност, температура около 21 градуса и да изчакате около 5-6 дни за да консумирате домашни кълнове от елда.
Някой твърдят, че елдата има горчив или стипцав вкус. Това може и да е така, ако не е приготвена добре, или не е добре измита. При добра обработка, добро съчетание на подправки и желание, елдата може да се превъне в едно от любимите на семейството ви варива.
И не забравяйте, че елдата освен, че е изключително полезна, е често използвана и има много диети с елда.