Всъщност, това е една не традиционна диета, която ни учи как да изпитваме удоволствие от храненето и да наблегнем на качеството за сметка на количеството, така че да възприемаме храната повече със сетивата отколкото със стомаха.
Основи на диетата: Това не е диета, а е цяла философия. Диетата се основава на книга, базирана на личните преживявания на една французойка. Французойките не ядат преработени храни, не се избягват въглехидрати и мазнини и не приемат хранителни добавки. Те се наслаждават на вино за обяд и вечеря, както и спокойно и бавно хранене. С промяна на тези навици, се стига до намаляване на степента на затлъстяване.
Диетата е предназначена на хора, които искат да променят начина си на живот без да се лишават от нищо. Целта е намаляване на количеството на храната, за сметка на качеството. Оптимално могат да се свалят и повече от 10 килограма, след промяна на начина на живот с диетата на една французойка.
Диетата на французойките протича на следните фази:
Фаза 1: Бърза загуба на тегло – прави се анализ на храните които се консумират. Изключват се високо-гликемичните храни и се оставят само храни, дошли от природата. С две думи, изключват се всички боклуци, консервирани храни като салами, луканки, чипс, т.н. Целта е да се научим да се храним балансирано. От вас се иска да разберете защо искате да отслабнете и как, чрез правилния подбор на храна би ви помогнал за целта.
Този период продължава около 3 седмици.
Фаза 2: Този етап продължава между един и три месеца и е част от придобиването на нова форма. Тук се акцентира върху подмяната на количеството за сметка качеството. През този етап ви е нужно търпение и разбиране, че за някой той може да е по-дълъг. Важно е да има голямо разнообразие в храните, също е важно да се изгради отношение към пазаруването и приготвянето на храната. Стремежа е да се изпитва удоволствие от ритуала на хранене и дори пиене на вода, като се отделя достатъчно време за това. Да се наслаждаваме на всяко ястие, като постепенно намаляваме порциите и заменим евтините и висококалорични храни с подходящи здравословни алтернативи. Добре е да контролирате глада си, като за целта може да ползвате или някой хранителни добавки, които потискат апетита, междинно похапване на плодове, ядки или други полезни храни, в малки порции, но качествени хранителни показатели. Все пак, не се лишавайте на 100% от любимите си вредни храни, но всичко трябва да е с мярка.
При хранене навън да се поръчват малки порции, гарнирани с напитка-например чаша вино.
Фаза 3: Третият етап включва въвеждане на всички храни в подходящи количества и стабилизиране на придобитите навици.
Фаза 4: През четвъртия етап вече трябва да сте постигнали конкретни резултати, като желаното тегло и навиците да съответстват на скоростта на метаболизма.
За този режим на хранене има някой основни съвети:
- Не мислете върху отслабването и диетата.
- Не оставайте гладни, но и не преяждайте – намерете златната среда.
- Хранете се три пъти дневно като включвате въглехидрати, мазнини и белтъчини.
- Не заменяйте основно хранене с напитка (примерно шейк, фреш, мляко).
- Използвайте прясна храна и сезонни плодове и зеленчуци.
- През различните сезони се хранете с подходящите подправки и билки.
- Яжте малки, но качествени порции.
- Не пропускайте хранене.
- Нека физическата активност стане част от ежедневието ви като наблегнете на “бавното горене” чрез разходки, изкачване на стълби и ползване на гирички за увеличаване на силата.
- Яжте ядки като междинна закуска или добавени към салати.
- Яжте кисело мляко с полезни култури или си го приготвяйте сами като използвате пресни плодове, кълнове или мед.
- Не се тъпчете и не се чувствайте виновни.
- Позволете си хляб и шоколад, но в малки количества и с високо качество.
- Ако се върнете към старите навици просто давайте напред. Не се самообвинявайте!
- Планирайте менюто си предварително.
- Хранете се с удоволствие и наблягайте на “добрите”, не на “лошите” храни в менюто си.
Няма конкретни научни доказателства за ефективността на този режим, но все пак проучванията сочат, че контрола над порциите, саморегулацията и физическата активност са ефективни в дългосрочен план за намаляване на теглото.
Този режим ще се хареса на хората, които обичат хубавата храна и имат по-творчески подход към нещата, а също и на франкофоните. Но не би допаднал на тези, които очакват строги правила. Препоръчва се самоконтрол, чрез “синдрома на ципа” – тоест използването това как ви стоят дрехите като насока за промяна на режима и нивото на физическата активност. Вижте как се чувствате в дрехите си и решете какви мерки да предприемете. Въпреки, че целенасочените упражнения не са част от режима, все пак се поощрява двигателната активност в духа на френската традиция – като разходки, танци и други.
Интересни факти: Диетата се базира на бестселъра на Мирела Джулиано “Французойките не надебеляват: Тайната на храненето за удоволствие.”
Плюсове и минуси: Положителното е, че се развива осъзнато отношение спрямо храненето и самоконтрол над порциона, като се цели постепенна но дългосрочна промяна. Достъпността на храните също е плюс.
Недостатък на този режим е липсата на структура и на забрани на определени храни и липса на конкретни менюта. Също така, неприложим е за работещи майки, грижещи се за домакинство с ограничено време за готвене и осигуряване на ежедневно разнообразие в храната, каквото се изисква.
Въпреки това, развийте култура на храненето, яжте редовно по три пъти дневно и правете много разходки. Това само може да ви помогне, но не и да ви навреди!